projekty » renovace historických elektropřístrojů

Renovace historických elektropřístrojů


V roce 2011 jsem v opuštěné fabrice demontoval německé historické měřící a regulační přístroje, které jsem doma následně zrenovoval a vystavil. Jedná se o ručičkové měřící přístroje a zapisovač Siemens und Halske a rychloregulátor od firmy AEG. Dále drobné ovládací prvky. Vše z roku 1927. Ze stejného období patrně pochází i kombinovaný duální nástěnný voltmetr a jazýčkový kmitoměr Erich Roučka. Později k přístrojům ještě přibyl reostat Škoda z roku 1945 a lampy neidentifikovaného stáří.
Přístroje jsem doma rozebral, vyčistil, popřípadě obnovil oprýskané povrchy. Během rozebírání ručičkových měřících přístrojů byly nalezeny poměrně zajímavé "poznámky" na zadních stranách papírových stupnic. Kromě klasických zápisů o seřízení a opravách zde byly poznámky jako "Beroun dne 11.9. 1944 před ukončením II. sv. války zapsal -jméno, adresa-" a na dalším "14.6.1948 Volba presidenta Gottwalda". Dnes už těžko říci, jesti druhá poznámka byla zapsána, když byl zrovna přístroj opravován, nebo tu událost někdo považoval za natolik zásadní, že jej demontoval a do útrob přístroje zapsal. Je to každopádně zajímavý odkaz z doby dávno minulé, který nebyl posledních 60 let spatřen a málem definitivně zanikl.

Po dokončení renovace jsem si přístroje vystavil doma na chodbě, kde jsem v kombinaci s dalšími artefakty nalezenými ve stejné fabrice vytvořil jakýsi její memoriál. Samotné přístroje jsem jen tak pověsil na zeď, ručičkové měřící přístroje jsem společně s některými ovládacími prvky zabudoval do dvířek od elektroměrového rozvaděče. Pro dva zbývající měřáky jsem vyrobil samostatný panel. Ke všemu jsem přidal i zarámované dobové fotografie ze strojovny, kde byly tyto přístroje namontovány a na nichž jsou koneckonců i k vidění. Industriální design dokresluje i lampa, jejíž elektroinstalace je provedena po povrchu zdi pomocí keramických izolátorků, otočného vypínače a starých vodičů.

Postup renovace a výsledek

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek


„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde